11. üle-eestiline noorsootöö nädal keskendub vaimsele tervisele ja digitaliseerumisele. Sellega seoses uurisime Rõuge Noortekeskuses noortelt ning Rõuge Noorsootöö Keskuse noorsootöötajatelt, et mis on vaimne tervis ja kuidas seda hoida.

Peamiselt toodi noorte poolt välja, et vaimne tervis on miski, mis on peas ning seotud mõistusega. Selleks, et vaimset tervist hoida, tuleb süüa korralikult, mõelda positiivselt ning peaks olema rahulikult (ei tohiks kiirustada). Väga palju pöörati ka tähelepanu sellele, et ei tohiks olla palju telefonis ega arvutis ning sõpradega tuleb hästi läbi saada.

Anett kirjeldas vaimset tervist järgnevalt: “ Vaimne tervis on vaimne heaolu. Vaimsel tervisel on nii positiivne kui ka negatiivne pool. Positiivset vaimset tervist on vaja, et tulla toime ümbritseva keskkonnaga ja kohaneda erinevates olukordades. Negatiivne vaimne tervis toob kaasa probleeme jne.”

Nipid, mida Anett kasutab positiivse vaimse tervise hoidmiseks: “Mõelda positiivselt (mitte halbadele asjadele). Mina olen võimalikult palju värskes õhus, heade sõpradega ja perega. Proovin olla vähe telefonis ja inimestega, kes mulle halba soovivad ja tuju rikuvad.”

Rõuge Noorsootöö Keskuse noorsootöö juht Jaanika

Mis on sinu jaoks vaimne tervis?

Minu jaoks on vaimne tervis hea enesetunne. See kui ma tunnen ennast armastatult ja mul ei ole muremõtteid ja stressoreid, millega ma tunneks et ei saa hakkama.

Kuidas sina hoiad oma vaimset tervist?

Hoian ühendust lähedaste ja tuttavatega, kes minust hoolivad ning minu enesearengut toetavad. Lisaks veedan palju aega iseendaga, sest nii õpin ennast tundma ja tean, mis on mulle parim.

Rõuge Noortekeskuse noorsootöötaja Helerin

Mis on sinu jaoks vaimne tervis?

Vaimne tervis on miski, mis aitab inimestel püsida omal rajal ja elada täisväärtuslikku elu. Vaimne tervis tuleb hoida terve ja hoolitsetud, sest nii oleme rõõmsad ja õnnelikud.

Kuidas sina hoiad oma vaimset tervist?

Vaimse tervise hoidmine algab minu jaoks tegelikult just aja planeerimisest. Kui mul on kõik asjad järje peal, siis ei teki ka stressi. Oluline on veel tegelemine oma hobidega, minu puhul on nendeks: lugemine, ristsõnade lahendamine, käsitöö, pusled ja jalutamine looduses.

Alahinnata ei tasu ka suhete mõju vaimsele tervisele. Probleemid ja konfliktid tuleks lahendada esimesel võimalusel ja mõlemale osapoolele sobivalt, et ei jääks negatiivseid tundeid õhku.

Haanja Noortemaja noorsootöötaja Mariann

Mis on sinu jaoks vaimne tervis?

Ma vastan, mis on minu jaoks hea vaimne tervis. Minu jaoks on hea vaimne tervis see, kui suudan ilma süütundeta teha otsuseid ja valikuid, mida mina päriselt tahan teha ja mis on mulle kasulikud. Ehk sean ennast otsuste tegemisel esikohale. Kõige selle juures tunnen, et ei ole ära kurnanud enda vaimu ning leian õnne just selles, mis/kes mul parasjagu on. 

Kuidas sina hoiad oma vaimset tervist?

Minu vaimse tervise hoidmise teekond on hetkel töös ja endale rahuldavat tulemust ma veel saavutanud pole, aga tore on kogeda seda protsessi ja näha, et olukord järk-järgult paraneb.

Mis ma siis teen? 

  1. Õpin ütlema “EI” 
  2. Planeerin oma päeva ja tegevuse. Iga päeva alguses teen nimekirja, mis täna tahaksin ära jõuda ja järjest saan tegevusi maha kritseldada. Kuna päevad on väga tihedad, siis aitab see mul kaoses orienteeruda. 
  3. Koju minnes jätan arvuti kas autosse või tööjuurde, lülitan interneti välja või kui telefon on tühjaks saanud, siis ei vaevugi seda laadima panema.

Ruusmäe Noortekoja ja Misso Noortekeskuse noorsootöötaja Agneta

Mis on sinu jaoks vaimne tervis?

Minu jaoks on vaimne tervis see, mida inimene tunneb või mõtleb ning kuidas kõike ümbritsevat mõistab.

Kuidas sina hoiad oma vaimset tervist?

Minu jaoks on oluline, et hoiaksin enda vaimset tervist, selleks liigun piisavalt värskes õhus ja magan piisavalt, et oleks rohkem energiat uute mõtete ja tegevuste jaoks. Arvan, et tuleb olla võimalikult positiivsust ja hakkamist täis inimene, sest nii vastatakse sulle samamoodi. Olulisel kohal minu elus on veeta aega koos pere ja sõpradega, sest tunnen, et hea on jagada oma muljeid, kellelegi keda usaldan olgu need siis, kas rõõmsad või pisut süngemad teemad. Noorsootöötajana kutsun ka noori rohkem värskes õhus liikuma ja vähem aega veetma nutiseadmetes.

Varstu Noortemaja noorsootöötaja Monika

Mis on sinu jaoks vaimne tervis?

Minu jaoks on vaimne tervis see, et ma pühendan aega enda südame ja hinge soovidele. 

Kuidas sina hoiad oma vaimset tervist?

Ma püüan jälgida seda, kui tunnen, et vajan puhkust, siis ma võtan aja iseendale. Enamasti meeldib mulle muusikat kuulata ja lihtsalt oma mõtteid mõelda, raamatut lugeda või lihtsalt enda lähedaste inimestega suhelda. 

Nursi ja Viitina noortetoa noorsootöötaja Jaanika

Mis on sinu jaoks vaimne tervis?

Vaimne tervis on minu jaoks mõtteviis ja tunded minu sees.

Kuidas sina hoiad oma vaimset tervist?

Mina hoian oma vaimset tervist endaga tegeledes. Kirjutan hommikupäevikut, kus analüüsin oma mõtteid ja emotsioone, kaardistan hetke olukorra. Tarbin võimalikult vähe meediat, ühesõnaga valin ise, millist infot enda sisse lasen. Loen enesearengu raamatuid näiteks viimane raamat mida lugesin oli Dale Carnegie ” Lõpeta muretsemine hakka elama” selles raamatus on väga palju häid tehnikaid kuidas oma iga päeva muredega toime tulla ja kui need ülesanded läbi teha siis sellest on palju abi. Liigun piisavalt looduses ja leian aega puhkamiseks ja lõõgastumiseks.

Noorsootöötajatena pöörame palju tähelepanu sellele, et nii meil endil kui ka noortel oleks positiivne vaimne tervis terve ning räägime erinevatest viisidest, kuidas seda tervena hoida!

Ilusat noorsootöö nädalat kõikidele!