4-5. augustil toimusid Varstu Kultuurikeskuses Võru maakonna noorte suvepäevad 2022. Kohale oli tulnud kokku 68 noort ja 13 noorsootöötajat. Kahepäevastel suvepäevadel oli noortel võimalik osaleda erinevates tegevustes.

Esimene päev algas töötubadega, kus noored said valida üheksast töötoast kolm, milles osaleda.

Töötubade valikus olid: 3D prinditud esemete värvimine, enesekaitse, henna tätoveeringud, improvisatsioon, improvisatsiooniline liikumine ehk loovtants, paelapunumine, parkuur ja akrobaatika, rahvusvaheline noorsootöö ning vibu laskmine.

Kõikide fotode autor on Andeli Pall

Pärastlõunal rääkisid oma kogemusest muusikutena Eesti otsib superstaari saatest tuntuks saanud Andreas Pall ja Märten Männiste. Vestlusringi juhtis päevajuht Tarmo Tagamets. Noored muusikud rääkisid, kuidas nad jõudsid muusika juurde, jagasid superstaari saate muljeid ning vastasid publiku küsimustele. Jutu käigus selgus seegi, kuidas neist said kastanipoisid, milliseid emotsioone tekitavad neis fännid ja kes on nende suurimad toetajad.

Õhtuks olid Andreas ja Märten ettevalmistanud hoogsa ja kaasahaarava kontserdi, mille saatel nii noored kui noorsootöötajad lava ees tantsisid ja kaasa laulsid.

Õhtul toimus Võru maakonna noorsootöö valdkonna tunnustamine ning selleks puhukus olid Varstusse kohale tulnud nominendid üle terve maakonna, Võrumaa Arenduskeskuse nõukoja esimees ja ühtlasi Võru linnapea Anti Allas.

2022. aasta maakonna noortevaldkonna silmapaistvamad tegijad on:

  • Aasta koostöö noorsootöös 2022- I Võro-Seto noortefest (Kristi Vals ja Kadri G Laube)
  • Aasta tegu noorsootöös 2022- Südamega kingitus (Värska Avatud Noortekeskus)
  • Aasta tegu noorsootöös 2022 – Rõuge valla õpilasmalev (Jaanika Orav, Airi Parv)
  • Aasta noor 2022- Lasse Rihard Sissas
  • Aasta noor 2022- Emma Sofia Meri
  • Aasta noorteühendus 2022-Rõuge noortevolikogu

Vaba laval oli noortel ja noorsootöötajatel võimalik esineda oma talendiga. Esinemiste eest jagati noortele suvepäevade sulli, mille eest oli võimalik järgmisel päeval oksjonil soetada elamusi ja asju.

Suureks üllatuseks kujunes vaba lava väga populaarseks ja meeleolukaks. Õhkkond oli väga toetav ning mitmel juhul oli enamik saalisviibijaid lõpuks laval tantsimas. Samuti oli väga võimsaid muusikalisi esitusi, mis köidsid publiku tähelepanu. 

Suur rõõm ja uhkus on tõdeda, et meie seas on nii palju andekaid ja julgeid noori!

Vabale lavale järgnes Andrease ja Märteni kontsert ning siis juba Rõuge noortevolikogu noorte korraldatud disko.

Teisel päeval pandi noorte osavus, loogika ja meeskonnatöö proovile seiklusmängus „Operatsioon Vaktsiin“, mille eesmärgiks oli koguda võimalikult palju punkte ja teenida välja vaktsiin. Mängu käigus tehti discgolfi täpsusviskeid, lasti vibudega, korjati pimesi banaane, toimus köie tõmbamine jms.

Suvepäevad lõpetas suurejooneline oksjon. Noortel oli võimalik kahe päeva jooksul erinevate tegevuste kaudu teenida suvepäevade sulli, mille eest oksjonil asju ja elamusi osta. Peaauhinnaks oli öö Rõuge noortekeskuses koos 50€ snäkirahaga. Oksjonil oli võimalik soetada näiteks Suure Munamäe pileteid, akupankasid, sokke, termopudeleid ja palju muud.

Suvepäevade sulli kogumine oksjoniks tekitas noortes suurt elevust ja võistlushimu. Juba suvepäevade algusest peale pingutati sulli teenimise nimel ning leiti erinevaid võimalusi ja viise, kuidas juurdegi teenida. Kavalamad panid omavahel sullid kokku, et osta ära peaauhind, teised jällegi pakkusid end koristama või muud moodi aitama.

Oksjoni viisid läbi Rõuge noortevolikogu noored koostöös Rõuge Noorsootöö Keskuse töötajatega. 

Kokkuvõttes võib öelda, et Võru maakonna noorte suvepäevad 2022 on edukalt purgis! Meid õnnistati väga mõnusate ilmadega (võib olla ehk liigagi kuumaga?), aga oleme selle eest tänulikud ja siiralt õnnelikud.

Suvepäevade korraldusmeeskonda kuulusid Rõuge noortevolikogu noored Ats Uder, Katriine Mõttus, Kaspar Raju, Mattias Kuklane ning Andro Pall. Neid toetasid Rõuge Noorsootöö Keskuse töötajad.

Võru maakonna noorte suvepäevade 2022 toimumist toetasid: Rõuge vald, Võrumaa Arenduskeskus, Eesti Kultuurkapital, Eurodesk, Teeviit, Tartu 2024, Nopri talu, Värska Vesi, Haage vesi, Valio, Coop Võru, Suur Munamägi.

Rõuge Noorsootöö Keskus ja Rõuge noortevolikogu tänavad kõiki osalejaid!